Spinach and Meat Cakes
Enjoy these spinach and meat cakes over brown rice and with a side of roasted sweet potatoes.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 2 meat cakes, 1/6 of recipe
- Rating
- 3.19 of 5 (181 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 pound 93% lean ground beef (or lean turkey)
- 2 cups frozen spinach, chopped (may substitute with 2 bunches of fresh spinach)
- 1/2 small onion, finely chopped
- 2 garlic cloves, minced
- 1/2 teaspoon salt
- black pepper (to taste)
- 3 cups cooked brown rice
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat large frying pan (no oil).
- Combine all ingredients except brown rice in a large mixing bowl.
- Mix well.
- Form mixture into 12 small balls.
- Place in frying pan and flatten into patties using a spatula.
- Cook over medium heat until cooked on both sides.
- Serve over brown rice.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 245.31 |
| Total Fat | 5.76 g |
| Saturated Fat | 2.09 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 43.82 mg |
| Carbohydrates | 29.81 g |
| Dietary Fiber | 4.47 g |
| Total Sugars | 1.13 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 19.09 g |
| Calcium | 123 mg |
| Potassium | 516 mg |
| Sodium | 308.22 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 111 mg |
| Phosphorus | 256 mg |
| Selenium | 21 mg |
| Zinc | 4 mg |
| Vitamin A | 434 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 1.5 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 388 mcg |
| Folate | 101 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 71 mg |
Recipes you may also like
- Leaf Finger Salad
- Cheesy Chicken, Broccoli, and Rice Bake
- Whole Grain Strawberry Pancakes
- Spinach Rice Salad
- Fried Rice
- Meatball Soup
- Old Fashioned Bread Pudding
- Grilled Shrimp with Cantaloupe Avocado Salsa
Source
Recipe by: California Health Department, Los Angeles County — Es Facil Campaign
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/spinach-and-meat-cakes. Federal works are public domain in the United States.