Black Bean and Rice Salad
Full of protein, fiber, and flavor, this salad works well as a side dish or stands alone as a main dish. It can also be made ahead of time and refrigerated.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1 cup
- Rating
- 3.34 of 5 (170 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 1/2 cup onion, chopped
- 1/2 cup bell pepper, chopped (green or red)
- 1 cup brown rice, cooked and cooled
- 1 can (15 ounce) black beans, low-sodium, drained and rinsed
- 1/4 cup rice vinegar (or white wine vinegar or lemon juice)
- mustard powder (1/2 teaspoon, optional)
- 1 clove garlic, chopped (or 1/2 teaspoon garlic powder)
- 1/2 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon black pepper
- 2 tablespoons vegetable oil (or cooking oil of choice)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a mixing bowl, stir together onion, red or green pepper, rice, and beans.
- In a jar with a tight fitting lid, add vinegar, dry mustard, garlic, salt, pepper and vegetable oil.
- Shake until dressing is evenly mixed.
- Pour dressing over bean mixture and stir to mix evenly.
- Chill for at least one hour.
- Serve cold as a side dish or main dish.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 235.47 |
| Total Fat | 7.83 g |
| Saturated Fat | 1.19 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 33.05 g |
| Dietary Fiber | 8.84 g |
| Total Sugars | 2.04 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 8.15 g |
| Calcium | 47 mg |
| Potassium | 453 mg |
| Sodium | 445.52 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 61 mg |
| Phosphorus | 178 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 3 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 20 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 12 mcg |
| Folate | 75 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 32 mg |
Recipes you may also like
- Brown Rice Pilaf with Sage, Walnuts, and Dried Fruit
- Bronco Beans
- Baked Chicken Nuggets
- Chicken Pasta Salad
- Hoppin' John (Sausage, Black-Eyed Peas, and Rice)
- Chicken Mole
- Pumpkin Soup
- Chicken and Dumplings
Source
Recipe by: Montana State University Extension Service — Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/black-bean-and-rice-salad. Federal works are public domain in the United States.