Chicken and Dumplings
These easy dumplings only need 4 ingredients. Drop them into the hot chicken broth mixture and cook them for 15 minutes. What a simple and quick meal for a busy night.
- Yield
- 2 servings
- Serving size
- 1/2 of recipe
- Rating
- 3.76 of 5 (87 ratings)
Food groups
- Grains: 2 ounces
- Protein Foods: 2 1/2 ounces
Ingredients
- 2 tablespoons flour, all purpose
- 2 tablespoons water
- 1 cup chicken broth, low-sodium
- 1 cup chicken, cooked and diced
- salt (optional, 1/4 teaspoon)
- 1 dash black pepper (1/16 of a teaspoon)
- Dumplings:
- 1/3 cup flour, all purpose
- 1/2 teaspoon baking powder
- 1/4 teaspoon salt
- 2 tablespoons non-fat milk
Directions
- Make Dumplings:
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 238.19 |
| Total Fat | 3.41 g |
| Saturated Fat | 0.79 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 67.14 mg |
| Carbohydrates | 24.24 g |
| Dietary Fiber | 0.78 g |
| Total Sugars | 1 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 26.42 g |
| Calcium | 102 mg |
| Potassium | 404 mg |
| Sodium | 493.14 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 29 mg |
| Phosphorus | 264 mg |
| Selenium | 31 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 16 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 88 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 10 mg |
| Choline | 62 mg |
Recipes you may also like
- Pumpkin Soup
- Chicken Mole
- Simple Fish Tacos
- Black Bean and Rice Salad
- Tuna Salad on Greens
- Tasty Chicken and Veggie Packets
- Picadillo
- Baked Chicken Nuggets
Source
Recipe by: Wellness Ways Resource Book, Adapted from recipe Easy Chicken and Dumplings — University of Illinois Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chicken-and-dumplings. Federal works are public domain in the United States.