Simple Fish Tacos
Seasoned chunks of cod topped with fresh diced tomatoes, shredded cabbage, a squeeze of lime, and a dollop of cilantro-infused sour cream are all served on top of a warm corn tortilla. These fish tacos are the perfect combination of simplicity and excitement.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.33 of 5 (145 ratings)
Food groups
- Grains: 2 1/2 ounces
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 1/2 cup fat-free sour cream
- 1/4 cup fat-free mayonnaise
- 1/2 cup fresh cilantro, chopped
- 1/2 packet taco seasoning, divided
- 1 pound cod or white fish fillets, cut into 1-inch pieces
- 1 tablespoon olive oil (or cooking oil of choice)
- 2 tablespoons lemon juice
- 12 corn tortillas, 6-inch, warmed
- 2 cups red and green cabbage, shredded
- 2 cups tomato, diced
- lime wedges (for serving, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a small bowl, combine sour cream, mayonnaise, cilantro, and 2 tablespoons seasoning mix.
- In a medium bowl, combine cod, oil, lemon juice, and remaining seasoning mix; pour into large skillet.
- Cook stirring constantly, over medium-high heat for 4 to 5 minutes or until cod flakes easily when tested with a fork.
- Fill warm tortillas with fish mixture.
- Top with cabbage, tomato, sour cream mixture, lime wedges, and taco sauce.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 238.62 |
| Total Fat | 4.3 g |
| Saturated Fat | 0.67 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 33.62 mg |
| Carbohydrates | 36.13 g |
| Dietary Fiber | 5.48 g |
| Total Sugars | 4.37 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 15.56 g |
| Calcium | 101 mg |
| Potassium | 574 mg |
| Sodium | 385.87 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 72 mg |
| Phosphorus | 329 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 55 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 28 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 21 mcg |
| Folate | 20 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 22 mg |
Recipes you may also like
- Chicken and Dumplings
- Pumpkin Soup
- Chicken Mole
- Tuna Salad on Greens
- Tasty Chicken and Veggie Packets
- Black Bean and Rice Salad
- Picadillo
- Baked Chicken Nuggets
Source
Recipe by: US Department of Health and Human Services — Centers for Disease Control and Prevention (CDC)
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/simple-fish-tacos. Federal works are public domain in the United States.