Chicken Mole
Chili powder, cocoa, garlic powder, and peanut butter make a traditional Mexican chicken dish. Serve it with brown rice for a mid-week dinner.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.97 of 5 (209 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 3 ounces
Ingredients
- 1 fryer chicken, cut into pieces, skin and fat removed
- 5 cups water
- 4 tablespoons chili powder
- 1 teaspoon oregano
- 1 teaspoon cocoa, unsweetened
- 10 tablespoons flour
- 1 teaspoon black pepper
- 1 teaspoon garlic powder
- 1 cup water
- 1 tablespoon creamy peanut butter
- 1/4 cup water
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place chicken in a large pot with the 1/4 cup of water.
- Cover and simmer until tender, about 45 minutes.
- In a medium bowl, mix chili powder, oregano, cocoa, flour (1/2 cup plus 2 tablespoons), pepper, and garlic powder along with 1 cup of water.
- Add mixture from step 2 to chicken in pot; mix well.
- Add peanut butter and 5 cups of water to chicken in pot; mix well.
- Bring to a boil.
- Reduce heat to medium.
- Cook for 10 to 15 minutes.
- Stir and serve immediately.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 237.77 |
| Total Fat | 8.33 g |
| Saturated Fat | 2.11 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 72.23 mg |
| Carbohydrates | 14.17 g |
| Dietary Fiber | 2.71 g |
| Total Sugars | 0.73 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 26.35 g |
| Calcium | 48 mg |
| Potassium | 349 mg |
| Sodium | 244.92 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 41 mg |
| Phosphorus | 203 mg |
| Selenium | 24 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 92 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 10 mcg |
| Folate | 48 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 9 mg |
| Choline | 71 mg |
Recipes you may also like
- Pumpkin Soup
- Chicken and Dumplings
- Simple Fish Tacos
- Black Bean and Rice Salad
- Baked Chicken Nuggets
- Tuna Salad on Greens
- Chicken Pasta Salad
- Tasty Chicken and Veggie Packets
Source
Recipe by: Pictorial Recipes — Oregon State University Cooperative Extension Service — Oregon Family Nutrition Program — Recipe submitted by Lynn Myers Steele, 2000
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chicken-mole. Federal works are public domain in the United States.