Chicken Pasta Salad
Colorful veggies, black beans, and pasta make this salad healthy, flavorful, and filling. Make it several hours ahead and let it chill in the refrigerator for a quick summer dinner.
- Yield
- 7 Servings
- Serving size
- 1/7 of recipe
- Rating
- 3.36 of 5 (80 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 2 cups cooked small pasta
- 1 1/2 cups canned chicken, drained
- 1 cup diced bell pepper
- 1/2 cup sliced green onion
- 1 cup shredded yellow squash
- 1/2 cup canned corn kernels, low-sodium, drained
- 1/2 cup frozen peas, thawed
- 1 can (15 ounces) black beans, low-sodium, rinsed and drained
- 1/2 cup fat-free Italian dressing
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cook pasta according to package directions, drain; rinse.
- Combine first eight ingredients (pasta through black beans) in a large bowl.
- Toss gently with salad dressing.
- Chill for several hours to blend flavors.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 233.9 |
| Total Fat | 4.47 g |
| Saturated Fat | 1.2 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 22.29 mg |
| Carbohydrates | 29.79 g |
| Dietary Fiber | 6.46 g |
| Total Sugars | 4.01 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 18.57 g |
| Calcium | 49 mg |
| Potassium | 412 mg |
| Sodium | 494.44 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 49 mg |
| Phosphorus | 201 mg |
| Selenium | 20 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 45 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 25 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 22 mcg |
| Folate | 109 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 58 mg |
Recipes you may also like
- Baked Chicken Nuggets
- Black Bean and Rice Salad
- Pizza Eggburger
- Broccoli Baked Potatoes
- Black Bean Soup
- Bronco Beans
- Potato Soup
- Red Potato Salad
Source
Recipe by: Color Me Healthy — North Carolina Department of Public Health and North Carolina Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chicken-pasta-salad. Federal works are public domain in the United States.