Pizza Eggburger
Teach your teenagers how to make this tasty and easy recipe as an afterschool snack.
- Yield
- 1 Pizza Eggburger
- Serving size
- 1 pizza eggburger
- Rating
- 4.11 of 5 (19 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 2 ounces
- Protein Foods: 1 ounce
Ingredients
- 1 egg
- 1 hamburger bun (whole wheat)
- 1 tablespoon mozzarella cheese (part skim)
- pepperoni (3 slices, optional)
- 1 tablespoon pizza sauce
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Spray a small non-stick skillet with non-stick cooking spray.
- Over medium heat, break egg into pan; break yolk.
- When egg is done turn over sprinkle with cheese and top with pepperoni (optional).
- Cook until cheese is melted.
- Open bun, spread with pizza sauce and top with cooked egg.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 231.71 |
| Total Fat | 8.5 g |
| Saturated Fat | 2.41 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 207.1 mg |
| Carbohydrates | 25.96 g |
| Dietary Fiber | 2.4 g |
| Total Sugars | 1.95 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 13.14 g |
| Calcium | 188 mg |
| Potassium | 185 mg |
| Sodium | 457.54 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 29 mg |
| Phosphorus | 198 mg |
| Selenium | 34 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 104 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.6 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 86 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 181 mg |
Recipes you may also like
- Black Bean Soup
- Confetti Grain Salad
- Peanutty Stew
- Hoppin' John (Sausage, Black-Eyed Peas, and Rice)
- Chicken Pasta Salad
- Baked Chicken Nuggets
- Rice Bowl Breakfast with Fruit and Nuts
- Black Bean and Rice Salad
Source
Recipe by: Ohio State University Cooperative Extension — Ross County Extension Office
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pizza-eggburger. Federal works are public domain in the United States.