Confetti Grain Salad
Try this recipe with a variety of vegetables until you find what you and your family like best.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 3/4 cup prepared salad, 1/6 of recipe
- Rating
- 4.00 of 5 (290 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 1/2 cups brown rice, uncooked
- 3 cups water
- 2 lemons, juiced
- 3 green onions (scallions)
- 1/4 cup fresh parsley, minced
- 1/2 teaspoon salt
- 1 dash black pepper
- 1/4 cup olive oil (or cooking oil of choice)
- 1 1/2 cups mixed vegetables, cut into small pieces
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Wash rice and put into a 2-quart pot with water.
- Bring to boil, then lower heat to simmer, and cook uncovered until all the water is absorbed (approximately 45 minutes) Pour into medium sized bowl and allow to cool.
- Pour lemon juice over rice and stir.
- When rice is cooled to lukewarm, add vegetables, salt, pepper, and oil.
- Stir and chill at least 1 hour.
- This dish also can be served warm.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 232.59 |
| Total Fat | 8.23 g |
| Saturated Fat | 1.41 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 35.42 g |
| Dietary Fiber | 3.6 g |
| Total Sugars | 1.78 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 4.35 g |
| Calcium | 22 mg |
| Potassium | 196 mg |
| Sodium | 170.14 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 57 mg |
| Phosphorus | 141 mg |
| Selenium | 7 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 83 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 9 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 52 mcg |
| Folate | 26 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 20 mg |
Recipes you may also like
- Pizza Eggburger
- Hoppin' John (Sausage, Black-Eyed Peas, and Rice)
- Peanutty Stew
- Black Bean and Rice Salad
- Brown Rice Pilaf with Sage, Walnuts, and Dried Fruit
- Rice Bowl Breakfast with Fruit and Nuts
- Chicken, Rice, and Fruit Salad
- Fiesta Rice Salad
Source
Recipe by: Cent$ible Nutrition Cookbook — University of Wyoming Cooperative Extension — Cent$ible Nutrition Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/confetti-grain-salad. Federal works are public domain in the United States.