Fiesta Rice Salad
This cool and refreshing salad is a great way to use leftover rice and turn it into dinner on a hot summer night.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe (49g)
- Rating
- 3.43 of 5 (178 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Vegetables: 1 3/4 cups
Ingredients
- 1 cup brown rice (cooked)
- 1 carrot (shredded)
- 1 cup broccoli (chopped fine)
- 1 small red onion (chopped)
- 1 cup tomato (chopped)
- 1 sweet bell pepper, green, red, or yellow (chopped)
- 1 can kidney beans, low-sodium (15.5 ounce, drained, rinsed)
- 2 tablespoons cilantro (or other fresh herbs) (chopped fine)
- 2 tablespoons red wine vinegar (or white or cider)
- 1 tablespoon vegetable oil
- salt and pepper (to taste, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Wash and chop vegetables and mix with cooked rice.
- In a small bowl, add vinegar, oil, dill, salt and pepper. (Or use your favorite dressing.) Pour over rice mixture.
- Add beans and toss well.
- Serve cold and enjoy!
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 225.93 |
| Total Fat | 4.7 g |
| Saturated Fat | 0.81 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 38.01 g |
| Dietary Fiber | 9.26 g |
| Total Sugars | 7.26 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 8.75 g |
| Calcium | 63 mg |
| Potassium | 669 mg |
| Sodium | 152.69 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 70 mg |
| Phosphorus | 216 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 149 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 57 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 41 mcg |
| Folate | 67 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 51 mg |
Recipes you may also like
- Hot-Wing-Flavored Chicken with Ranch Sauce
- Delicious Lentil Stew
- Breakfast Burrito with Salsa
- Chicken and Broccoli Bake
- Chicken, Rice, and Fruit Salad
- Crock Pot Vegetable Lentil Stew
- Trail Mix Bars
- Baked Beans
Source
Recipe by: Farm Fresh Summertime Recipes — Connecticut Food Policy Council
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fiesta-rice-salad. Federal works are public domain in the United States.