Delicious Lentil Stew
Lentils are a great variety of dried legume! They are full of protein, fiber, and nutrients like iron; have a great taste; and cook faster than dried beans because they do not require pre-soaking. Try them in this hearty stew for lunch or dinner.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe (394g)
- Rating
- 3.45 of 5 (194 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 3/4 cups
Ingredients
- 2 tablespoons butter (or margarine)
- 1 cup onion, chopped
- 6 cups water
- 2 cups dry lentils, washed (soaking not necessary)
- 1 teaspoon Worcestershire sauce
- 1/2 teaspoon oregano
- 1/4 teaspoon garlic powder
- 6 large carrots, cut into 1/2-inch pieces
- 8 medium celery stalks
- 1 teaspoon salt
- 1 can (14.5 ounces) whole tomatoes, low-sodium, cut into pieces (or 3-4 fresh tomatoes cut in wedges)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Melt butter in a large skillet.
- Sauté onion until tender.
- Add water, lentils, Worcestershire sauce, oregano, and garlic powder.
- Cover, bring to a boil.
- Reduce heat, and simmer for 45 minutes.
- Add carrots, celery, and salt.
- Cover and simmer 30 minutes more or until the vegetables are tender.
- Add tomatoes.
- Heat thoroughly and serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 226.77 |
| Total Fat | 3.74 g |
| Saturated Fat | 1.92 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 7.63 mg |
| Carbohydrates | 37.17 g |
| Dietary Fiber | 14.24 g |
| Total Sugars | 7.31 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 13.88 g |
| Calcium | 87 mg |
| Potassium | 890 mg |
| Sodium | 382.1 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 5 mg |
| Magnesium | 69 mg |
| Phosphorus | 291 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 387 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 13 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 22 mcg |
| Folate | 268 mcg |
| Thiamin | 0.6 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 57 mg |
Recipes you may also like
- Chicken and Broccoli Bake
- Chicken, Rice, and Fruit Salad
- Fiesta Rice Salad
- Hot-Wing-Flavored Chicken with Ranch Sauce
- Spinach Stuffed Potatoes
- Breakfast Burrito with Salsa
- Trail Mix Bars
- Crock Pot Vegetable Lentil Stew
Source
Recipe by: Go With Beans — University of Wisconsin Cooperative Extension Service — Eau Claire County
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/delicious-lentil-stew. Federal works are public domain in the United States.