Trail Mix Bars
You can adjust this recipe to accommodate food allergies. Try with sunflower seed butter or almond butter if you are working with a peanut allergy.
- Yield
- 28 Bars
- Serving size
- 1 bar, 1/28 of the recipe (50g)
- Rating
- 4.33 of 5 (6 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1 ounces
Ingredients
- 3 cups crispy rice cereal
- 3 cups toasted oat cereal
- 1 1/2 cups raisins
- 1/2 cup sunflower seeds, no salt
- 1 cup honey*
- 3/4 cup sugar
- 1 (16 ounce) jar chunky peanut butter
- 1 teaspoon vanilla
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine dry ingredients in bowl.
- Combine honey and sugar in pan and bring to a boil.
- Add peanut butter and vanilla, stir until peanut butter melts.
- Pour mixture over cereal and mix well.
- Press into a 13x9 inch pan and cool.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 224.57 |
| Total Fat | 9.85 g |
| Saturated Fat | 1.82 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 30.64 g |
| Dietary Fiber | 1.82 g |
| Total Sugars | 23.07 g |
| Added Sugars included | 16 g |
| Protein | 5.04 g |
| Calcium | 30 mg |
| Potassium | 196 mg |
| Sodium | 106.22 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 39 mg |
| Phosphorus | 108 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 56 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 14 mg |
Notes
* Children under one year of age should not consume honey.
Recipes you may also like
- Crock Pot Vegetable Lentil Stew
- Baked Beans
- Red Beans and Rice
- Breakfast Burrito with Salsa
- Spanish Frittata
- Hot-Wing-Flavored Chicken with Ranch Sauce
- Fiesta Rice Salad
- Apricot & Lemon Chicken
Source
Recipe by: University of Wisconsin Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/trail-mix-bars. Federal works are public domain in the United States.