Apricot & Lemon Chicken
Why wait for dessert to enjoy your fruit? Make it a part of your meal in this main dish.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 chicken breast with sauce (1/4 of recipe)
- Rating
- 3.57 of 5 (144 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 3 ounces
Ingredients
- 4 medium chicken breasts, boneless & skinless
- 1 teaspoon cumin
- 5 tablespoons apricot spread (about 1/3 cup)
- 1 fresh lemon, juiced
- 2 tablespoons water
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Rub cumin over chicken and place in skillet.
- Cook on medium-high for 6 minutes on each side, or until cooked through.
- Remove from pan and keep warm.
- Add apricot spread, lemon juice, and water to skillet.
- On medium heat, stir until smooth.
- Spoon sauce over chicken and serve warm.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 222.42 |
| Total Fat | 3.42 g |
| Saturated Fat | 0.72 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 90.02 mg |
| Carbohydrates | 18.32 g |
| Dietary Fiber | 0.38 g |
| Total Sugars | 12.44 g |
| Added Sugars included | 12 g |
| Protein | 27.99 g |
| Calcium | 18 mg |
| Potassium | 373 mg |
| Sodium | 53.68 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 30 mg |
| Phosphorus | 219 mg |
| Selenium | 29 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 9 mcg |
| Vitamin B6 | 0.8 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 7 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 12 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 10 mg |
| Choline | 74 mg |
Notes
May substitute approximately 3 Tablespoons of lemon juice for 1 fresh lemon, juiced. Could also substitute honey for apricot spread. · Honey should not be fed to children under 1 year of age.
Recipes you may also like
- Spanish Frittata
- Red Beans and Rice
- Baked Beans
- Crock Pot Vegetable Lentil Stew
- Trail Mix Bars
- Smoky Mustard-Maple Salmon
- Breakfast Burrito with Salsa
- Hot-Wing-Flavored Chicken with Ranch Sauce
Source
Recipe by: Oklahoma Nutrition Information and Education — ONIE Project
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/apricot-lemon-chicken. Federal works are public domain in the United States.