Smoky Mustard-Maple Salmon
It doesn’t get much easier -- or more delicious -- than this ultra-fast salmon. The sweetness of the maple balances the tangy mustard; smoked paprika or ground chipotle adds another layer of flavor. When you buy your salmon, ask at the fish counter to have the salmon cut into four 4-ounce fillets with the skin removed.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.63 of 5 (93 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 3 1/2 ounces
Ingredients
- 3 tablespoons whole-grain or Dijon mustard
- 1 tablespoon pure maple syrup
- 1/4 teaspoon smoked paprika or ground chipotle pepper
- 1/4 teaspoon freshly ground pepper
- 1/8 teaspoon salt
- 1 pound salmon (skinless, about 4-ounces per fillet)
Directions
- Preheat oven to 450 °F. Line a baking sheet with foil and coat with cooking spray.
- Combine mustard, maple syrup, paprika (or chipotle), pepper, and salt in a small bowl.
- Place salmon fillets on the prepared baking sheet.
- Spread the mustard mixture evenly on the salmon.
- Roast until just cooked through (approximately 8 to 12 minutes).
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 220.09 |
| Total Fat | 12.31 g |
| Saturated Fat | 2.35 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 5 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 1 g |
| Omega 3 - DHA | 1 g |
| Cholesterol | 60.73 mg |
| Carbohydrates | 4.12 g |
| Dietary Fiber | 0.57 g |
| Total Sugars | 3.2 g |
| Added Sugars included | 3 g |
| Protein | 21.82 g |
| Calcium | 28 mg |
| Potassium | 403 mg |
| Sodium | 260 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 36 mg |
| Phosphorus | 256 mg |
| Selenium | 44 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 71 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 2.7 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 13 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 34 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 8 mg |
| Choline | 90 mg |
Recipes you may also like
- Two Bean Chili
- Soy Marinated Chicken
- Apricot & Lemon Chicken
- Cinnamon Raisin Almond Balls
- Spanish Frittata
- Red Beans and Rice
- Baked Beans
- Crock Pot Vegetable Lentil Stew
Source
Recipe by: EatingWell Magazine
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/smoky-mustard-maple-salmon. Federal works are public domain in the United States.