Two Bean Chili
This no-fuss chili is a great way to use ground beef and beans to make a tasty main dish. Chili can be served by itself, with crackers, cooked rice, or baked potato.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 cup serving
- Rating
- 4.20 of 5 (15 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 1/2 pound ground beef
- 1/2 can (about 8 ounces) low-sodium kidney beans, drained
- 1/2 can (about 8 ounces) low-sodium vegetarian beans
- 1/2 cup onion, diced
- 1 teaspoon chili powder
- 2 1/2 cups low-sodium tomato juice
- 1/4 teaspoon pepper
Directions
- In a medium-sized pot, brown ground beef over medium to high heat for 8 to 10 minutes.
- Drain fat.
- Add kidney beans, vegetarian beans, onions, chili powder, tomato juice, and pepper.
- Cook over low heat for about 40 minutes.
- Serve hot.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 218.61 |
| Total Fat | 5.1 g |
| Saturated Fat | 1.81 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 32.86 mg |
| Carbohydrates | 25.94 g |
| Dietary Fiber | 7.81 g |
| Total Sugars | 6.02 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 17.59 g |
| Calcium | 63 mg |
| Potassium | 800 mg |
| Sodium | 277.07 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 63 mg |
| Phosphorus | 238 mg |
| Selenium | 10 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 47 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 1.1 mcg |
| Vitamin C | 80 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 9 mcg |
| Folate | 83 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 73 mg |
Notes
Tip for cooking with ground beef: The recommended safe minimum internal temperature for ground beef is 160 °F, as measured with a food thermometer. Tip: USDA Foods macaroni products such as spaghetti, rotini, and macaroni are great additions to chili.
Recipes you may also like
- Soy Marinated Chicken
- Golden Split Pea Soup
- Smoky Mustard-Maple Salmon
- Cinnamon Raisin Almond Balls
- Simply Satisfying Kale and Tuna Salad
- Red Monster Smoothie
- Quick and Easy Baked Potato Salad
- Apricot & Lemon Chicken
Source
Recipe by: A Harvest of Recipes with USDA Foods — USDA Food Distribution Program on Indian Reservations
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/two-bean-chili. Federal works are public domain in the United States.