Cinnamon Raisin Almond Balls
Throw cinnamon, raisins, and almonds together into a food processor and you have an easy and yummy breakfast on the go.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1 ball
- Rating
- 3.22 of 5 (36 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 1 cup almonds
- 1 cup raisins
- 1 teaspoon cinnamon
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Rinse the raisins and almonds with water.
- Toss them in the food processor with the cinnamon.
- When sufficiently mixed, form into balls or bar shapes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 216.87 |
| Total Fat | 11.8 g |
| Saturated Fat | 0.92 g |
| Monounsaturated Fat | 7 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 26.57 g |
| Dietary Fiber | 4.37 g |
| Total Sugars | 18.42 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 5.88 g |
| Calcium | 84 mg |
| Potassium | 373 mg |
| Sodium | 7.21 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 73 mg |
| Phosphorus | 139 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 6 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 12 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 15 mg |
Recipes you may also like
- Simply Satisfying Kale and Tuna Salad
- Soy Marinated Chicken
- Two Bean Chili
- Smoky Mustard-Maple Salmon
- Turkey Tostadas
- Autumn Vegetable Succotash
- Peanut Butter Muffins
- Peanut Butter Cereal Bars
Source
Recipe by: University of Wyoming Extension — Cent$ible Nutrition Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/cinnamon-raisin-almond-balls. Federal works are public domain in the United States.