Peanut Butter Muffins
Enjoy these nutty muffins with a touch of jelly or jam for a satisfying dessert.
- Yield
- 12 servings
- Serving size
- 1 muffin, 1/12 of recipe
- Rating
- 3.87 of 5 (67 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 1 ounces
Ingredients
- 3/4 cup chunky peanut butter
- 1/2 tablespoon honey
- 2 eggs
- 1 cup fat-free (skim) milk
- 1 1/2 cups flour
- 1/2 cup cornmeal
- 3 tablespoons sugar
- 2 teaspoons baking powder
- 1/2 teaspoon salt
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat the oven to 375 degrees F. Line 12 muffin cups with paper baking cups (or grease the bottom of each cup with butter or margarine).
- Put the peanut butter and honey in a mixing bowl.
- Beat until well blended.
- Add the eggs 1 at a time, beating well after each egg.
- Add the milk, and mix well.
- Add the flour, cornmeal, sugar, baking powder, and salt.
- Stir just until they are moistened.
- Don’t stir them too much.
- Fill each muffin cup 2/3 full.
- Bake for 20 to 25 minutes until golden brown.
- Put on a wire rack.
- Cool for at least 10 minutes before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 211.82 |
| Total Fat | 9.37 g |
| Saturated Fat | 1.94 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 34.86 mg |
| Carbohydrates | 24.49 g |
| Dietary Fiber | 1.56 g |
| Total Sugars | 6.6 g |
| Added Sugars included | 5 g |
| Protein | 7.36 g |
| Calcium | 87 mg |
| Potassium | 167 mg |
| Sodium | 269.51 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 41 mg |
| Phosphorus | 137 mg |
| Selenium | 10 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 29 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 67 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 44 mg |
Recipes you may also like
- Peanut Butter Cereal Bars
- Autumn Vegetable Succotash
- Chicken Stew
- Turkey Tostadas
- Garlic Stuffed Chicken
- Bean and Vegetable Salad
- Simply Satisfying Kale and Tuna Salad
- Chicken Pot Pie
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/peanut-butter-muffins. Federal works are public domain in the United States.