Chicken Stew
This classic stew can be made on the stove top and cooked in less than an hour. The vegetables and chicken make it a filling meal by itself.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe
- Rating
- 4.10 of 5 (82 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 3 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 8 boneless chicken breasts
- 1 cup water
- 2 garlic cloves, minced
- 1 medium onion, chopped
- 1 1/2 teaspoons salt
- 1/2 teaspoon black pepper
- 3 medium tomatoes, chopped
- 1/3 tablespoon parsley, chopped (1 teaspoon)
- 1/4 cup celery, finely chopped
- 2 medium potatoes, peeled and chopped
- 2 medium carrots, chopped
- 2 bay leaves
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Remove the skin from the chicken and any extra fat.
- In a large skillet combine chicken, water, garlic, onion, salt, pepper, tomatoes, and parsley.
- Tightly cover and cook over low heat for 25 minutes.
- Add celery, potatoes, carrots, and bay leaves and continue to cook for 15 minutes or until chicken is cooked and vegetables are tender.
- Remove bay leaves before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 210.9 |
| Total Fat | 3.41 g |
| Saturated Fat | 0.74 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 90.02 mg |
| Carbohydrates | 14.27 g |
| Dietary Fiber | 2.08 g |
| Total Sugars | 3.03 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 29.64 g |
| Calcium | 31 mg |
| Potassium | 736 mg |
| Sodium | 510.74 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 46 mg |
| Phosphorus | 265 mg |
| Selenium | 29 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 134 mcg |
| Vitamin B6 | 1 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 16 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 31 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 10 mg |
| Choline | 83 mg |
Recipes you may also like
- Peanut Butter Cereal Bars
- Peanut Butter Muffins
- Garlic Stuffed Chicken
- Autumn Vegetable Succotash
- Bean and Vegetable Salad
- Turkey Tostadas
- Chicken Pot Pie
- Simply Satisfying Kale and Tuna Salad
Source
Recipe by: A Healthier You: Based on the Dietary Guidelines for Americans — US Department of Health and Human Services — Office of Disease Prevention and Health Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chicken-stew. Federal works are public domain in the United States.