Chicken Pot Pie
Leftover chicken and frozen veggies help this chicken pot pie come together quickly.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.52 of 5 (91 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 1 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 2/3 cups frozen mixed vegetables, thawed
- 1 cup cooked chicken, diced
- 1 can (10.75 ounces) condensed cream of chicken soup, reduced-sodium
- 1 cup baking mix, reduced-fat
- 1/2 cup milk, fat-free
- 1 egg
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Pre-heat oven to 400 °F. Mix vegetables, chicken, and soup in ungreased, 9-inch pie plate Stir baking mix, milk, and egg in a mixing bowl with fork until blended.
- Pour over vegetables and chicken in pie plate.
- Bake 30 minutes or until golden brown.
- Let cool for 5 minutes and serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 208.13 |
| Total Fat | 5.65 g |
| Saturated Fat | 1.56 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 60.5 mg |
| Carbohydrates | 25.86 g |
| Dietary Fiber | 2.86 g |
| Total Sugars | 5.29 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 12.61 g |
| Calcium | 88 mg |
| Potassium | 381 mg |
| Sodium | 497.23 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 27 mg |
| Phosphorus | 251 mg |
| Selenium | 15 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 150 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 14 mcg |
| Folate | 60 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 68 mg |
Recipes you may also like
- Bean and Vegetable Salad
- Garlic Stuffed Chicken
- Tofu with Broccoli
- Chicken Stew
- Peanut Butter Cereal Bars
- Fish Tacos
- Peanut Butter Muffins
- Chicken Salad with Ramen Noodles
Source
Recipe by: The Texas A&M University System, Adapted from Easy Chicken Pot Pie — Texas Cooperative Extension Expanded Nutrition Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chicken-pot-pie. Federal works are public domain in the United States.