Fish Tacos
Fish tacos are a fun way to add fish to your meal. Green cabbage gives some crunch and extra nutrients.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 2 tacos
- Rating
- 3.64 of 5 (88 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Protein Foods: 3 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 red onion, chopped
- 1/2 cup cilantro, chopped
- 1 cup green cabbage, sliced and chopped
- 4 (4-ounces each) tilapia fillets (or any white fish)
- 1 teaspoon chili powder (more or less to taste)
- 8 small corn tortillas
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Clean and chop onion, cilantro, and cabbage.
- Mix in a bowl and set aside.
- Coat the baking sheet with cooking spray.
- Lightly sprinkle fish fillets with chili powder and place on the baking pan.
- Place in the oven about 6 inches from the broiler and cook for approximately 3 to 4 minutes, or until fish is fully cooked.
- You will know the fish is done when it "flakes" or pulls apart easily when separated with a fork.
- Lightly fry tortillas on an oiled griddle or skillet, or heat tortillas in the microwave oven for just a few seconds until softened and hot.
- Fill tortilla with fish, cabbage, onion, and cilantro and fold in half.
- Serve with salsa and citrus slices, if desired.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 204.46 |
| Total Fat | 3.34 g |
| Saturated Fat | 0.96 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 46.28 mg |
| Carbohydrates | 20.9 g |
| Dietary Fiber | 3.75 g |
| Total Sugars | 3.25 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 24.03 g |
| Calcium | 59 mg |
| Potassium | 501 mg |
| Sodium | 86.36 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 61 mg |
| Phosphorus | 300 mg |
| Selenium | 47 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 18 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 1.5 mcg |
| Vitamin C | 12 mg |
| Vitamin D | 3 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 25 mcg |
| Folate | 25 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 52 mg |
Recipes you may also like
- Chicken Salad with Ramen Noodles
- Tofu with Broccoli
- Red Lentil Latkes
- Crispy Oven-Fried Chicken
- Lentil Spaghetti Sauce
- Pumpkin Chili
- Chicken Pot Pie
- Bean and Vegetable Salad
Source
Recipe by: Oklahoma Nutrition Information and Education — ONIE Project
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fish-tacos. Federal works are public domain in the United States.