Lentil Spaghetti Sauce
Enjoy this hearty spaghetti sauce over your favorite pasta for a quick, easy, and delicious dinner!
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1 cup sauce, 1/6 of recipe
- Rating
- 4.03 of 5 (40 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 1 pound ground beef, 90% lean
- 1 cup onion (chopped)
- 1 garlic clove (crushed, or 1/2 teaspoon garlic powder)
- 1 1/2 cups lentils (cooked, drained)
- 28 ounces spaghetti sauce, low-sodium (1 jar, can use 28-32 ounces)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large sauce pan brown meat.
- Drain.
- Add onion and garlic to drained meat.
- Cook until onions are soft but not brown.
- Add cooked lentils and spaghetti sauce and bring to a boil.
- Lower heat and cook gently for 15 minutes.
- Serve sauce over hot cooked spaghetti noodles.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 201.63 |
| Total Fat | 6.17 g |
| Saturated Fat | 2.27 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 43.82 mg |
| Carbohydrates | 18.72 g |
| Dietary Fiber | 6.03 g |
| Total Sugars | 6.66 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 19.13 g |
| Calcium | 42 mg |
| Potassium | 789 mg |
| Sodium | 55.85 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 51 mg |
| Phosphorus | 238 mg |
| Selenium | 13 mg |
| Zinc | 4 mg |
| Vitamin A | 31 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 1.5 mcg |
| Vitamin C | 12 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 98 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 72 mg |
Recipes you may also like
- Pumpkin Chili
- Spinach Black Bean Salad
- Crispy Oven-Fried Chicken
- Red Lentil Latkes
- Tortilla Pizzas
- Herbed Spinach Quiche Portabella Caps
- Chicken Salad with Ramen Noodles
- Fish Tacos
Source
Recipe by: Montana State University Extension Service — Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/lentil-spaghetti-sauce. Federal works are public domain in the United States.