Red Lentil Latkes
Traditionally, latkes are pancakes made from potatoes, but these latkes also include lentils, cheese, and hot sauce. Flavorful and tasty, this dish makes a great weeknight meal. Enjoy it along with a side salad.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.24 of 5 (17 ratings)
Food groups
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 1/2 cup dry red lentils
- 1 medium potato, grated (about 1/2 pound, peeling is optional)
- 1 large egg
- 1 garlic clove, finely sliced
- Parmesan cheese, grated (optional, 2 tablespoons, or other cheese)
- hot sauce (optional, 1 or 2 dashes)
- 1/4 teaspoon salt
- black pepper (optional, to taste)
- 2 tablespoons canola oil
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Add the lentils to a medium saucepan and add water to cover by about an inch.
- Bring to a boil, then lower heat to a simmer and cook until tender, about 15 minutes.
- Drain and set aside.
- Meanwhile, remove the excess water from the potato: you can either squeeze it by the handful, or put the entire pile on a clean tea towel and wring it out.
- Crack the egg in a medium bowl and beat it lightly.
- Add the potato, cooked lentils, garlic, and green onion.
- Add cheese and hot sauce if you're using them.
- Add the salt and a good grinding of black pepper and stir until combined.
- Heat a large skillet over medium heat, then add a generous drizzle of oil (1-2 tablespoons).
- Working in batches, so as not to crowd the pan, add clumps of the potato-lentil mixture (about the size of a golf ball or slightly larger works well), and flatten each as soon as it's in the pan, making them about a half inch thick.
- Cook for about 4 to 5 minutes per side, until the latkes are deeply golden brown and cooked through.
- Add a little more oil to the pan for each additional batch.
- Serve immediately or keep the latkes warm in a 200 °F oven for up to an hour.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 202.49 |
| Total Fat | 8.57 g |
| Saturated Fat | 0.91 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.6 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 51.38 mg |
| Carbohydrates | 23.39 g |
| Dietary Fiber | 6.49 g |
| Total Sugars | 1.79 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 8.94 g |
| Calcium | 27 mg |
| Potassium | 507 mg |
| Sodium | 169.77 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 39 mg |
| Phosphorus | 179 mg |
| Selenium | 6 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 23 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 5 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 7 mcg |
| Folate | 140 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 71 mg |
Recipes you may also like
- Crispy Oven-Fried Chicken
- Lentil Spaghetti Sauce
- Pumpkin Chili
- Chicken Salad with Ramen Noodles
- Fish Tacos
- Herbed Spinach Quiche Portabella Caps
- Tofu with Broccoli
- Salmon Burgers
Source
Recipe by: The Big Book of Lentils Cookbook — Canadian Lentils
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/red-lentil-latkes. Federal works are public domain in the United States.