Tofu with Broccoli
Tofu cooked until golden brown, and broccoli sautéed in a soy and scallion sauce make up this one-skillet meal. Serve with a side of brown rice for a quick dish.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 4 ounce serving
- Rating
- 3.33 of 5 (136 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 1 pound firm tofu
- 4 teaspoons vegetable oil, divided
- 2 cloves garlic, minced
- 2 scallions, chopped
- 1 head broccoli, chopped
- 1/4 cup water
- 1 tablespoon reduced sodium soy sauce
- 1/2 teaspoon crushed red pepper flakes
- 1 tablespoon chopped fresh cilantro (or basil leaves)
Directions
- Put the tofu on a cutting board and cut it in half and then cut each half into 4 equal pieces.
- Put 2 layers of paper towel on a cutting board and put the tofu on top.
- Let drain at least 20 minutes (and up to 2 hours).
- Place a skillet over medium heat and when hot, add 2 teaspoons oil.
- Add the tofu, one piece at a time, and cook until golden, about 3 minutes per side.
- Remove the tofu to a plate and set aside.
- Reheat the skillet and when hot, add remaining 2 teaspoons oil.
- Add garlic and scallions and cook until just golden, about 2 minutes.
- Add the broccoli and water and raise the heat to high.
- Cook until the broccoli is tender, about 4 minutes.
- Return the tofu to the pan and add the remaining ingredients.
- Stir well.
- Serve with a side of brown rice.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 206.14 |
| Total Fat | 11.2 g |
| Saturated Fat | 1.75 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 5 g |
| Linoleic Acid | 4 g |
| α-Linolenic Acid | 0.6 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 12.6 g |
| Dietary Fiber | 5.34 g |
| Total Sugars | 3.23 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 15.99 g |
| Calcium | 403 mg |
| Potassium | 670 mg |
| Sodium | 207.77 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 78 mg |
| Phosphorus | 244 mg |
| Selenium | 18 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 17 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 125 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 186 mcg |
| Folate | 104 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 69 mg |
Recipes you may also like
- Fish Tacos
- Chicken Salad with Ramen Noodles
- Chicken Pot Pie
- Bean and Vegetable Salad
- Garlic Stuffed Chicken
- Red Lentil Latkes
- Crispy Oven-Fried Chicken
- Lentil Spaghetti Sauce
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/tofu-broccoli. Federal works are public domain in the United States.