Chicken Salad with Ramen Noodles
Use up a large head of cabbage from the farmers' market or grocery store with this recipe. The bell pepper and green onions bring a variety of flavors while the chicken and peanuts add protein.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/2 cup
- Rating
- 3.51 of 5 (75 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 1 package (3 ounces) Ramen noodles (any flavor)
- 1 cup red or green bell pepper
- 1/4 cup scallions, minced
- 1/2 cup dry roasted peanuts, unsalted
- 2 cooked chicken breast, chilled and cut into cubes
- 8 cups cabbage, shredded (or cabbage salad mix)
- Salad Dressing:
- 2 teaspoons sugar
- 2 tablespoons olive oil (or cooking oil of choice)
- 1/2 cup vinegar, rice or white wine
- 1 teaspoon Ramen noodle flavor packet
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Break up noodles.
- Set aside.
- In a large bowl, add peppers, scallions, unsalted peanuts, and other vegetables if you like.
- Add cooked chicken and cabbage.
- In a small bowl make dressing with sugar, vinegar, olive oil, and flavor packet.
- Stir well.
- Pour the dressing over the salad and combine.
- Sprinkle noodles on top.
- Serve cold.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 204.42 |
| Total Fat | 9.62 g |
| Saturated Fat | 1.52 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 29.67 mg |
| Carbohydrates | 16.58 g |
| Dietary Fiber | 3.6 g |
| Total Sugars | 5.18 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 13.83 g |
| Calcium | 49 mg |
| Potassium | 373 mg |
| Sodium | 169.05 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 39 mg |
| Phosphorus | 132 mg |
| Selenium | 10 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 12 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 49 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 77 mcg |
| Folate | 54 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 40 mg |
Recipes you may also like
- Fish Tacos
- Tofu with Broccoli
- Red Lentil Latkes
- Crispy Oven-Fried Chicken
- Lentil Spaghetti Sauce
- Pumpkin Chili
- Chicken Pot Pie
- Bean and Vegetable Salad
Source
Recipe by: Farm Fresh Summertime Recipes — Connecticut Food Policy Council
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chicken-salad-ramen-noodles. Federal works are public domain in the United States.