Pumpkin Chili
Canned or puréed pumpkin adds a hearty and nutritious flavor to this savory chili recipe.
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 1 Cup
- Rating
- 4.08 of 5 (13 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 2 teaspoons olive oil
- 1 small yellow onion (chopped)
- 1 green bell pepper (cored, seeded and chopped)
- 2 jalapeño peppers (seeded and finely chopped)
- 2 cloves garlic (finely chopped or 1/2 teaspoon garlic powder)
- 1 pound ground turkey
- 1 can diced tomatoes with juice, low-sodium
- 1 can pumpkin purée
- 1 cup water
- 1 teaspoon cumin, ground
- 1 tablespoon chili powder
- salt and pepper (to taste, optional)
- 1 can kidney beans, low-sodium (or other beans if desired)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Heat oil in a large pot over medium high heat.
- Add onion, bell pepper, jalapenos and garlic and cook, stirring frequently until tender, about 5 minutes.
- Add turkey and cook until browned.
- Add tomatoes, pumpkin, water, chili powder, cumin, salt, and pepper and bring to a boil.
- Reduce heat to medium low then add beans.
- Cover and simmer, stirring occasionally, for 30 minutes more.
- Ladle chili into bowls and serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 201.52 |
| Total Fat | 8.85 g |
| Saturated Fat | 2.21 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 42.07 mg |
| Carbohydrates | 18.07 g |
| Dietary Fiber | 6.4 g |
| Total Sugars | 5.59 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 14.45 g |
| Calcium | 81 mg |
| Potassium | 550 mg |
| Sodium | 137.64 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 52 mg |
| Phosphorus | 205 mg |
| Selenium | 16 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 459 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0.6 mcg |
| Vitamin C | 26 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 16 mcg |
| Folate | 34 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 59 mg |
Recipes you may also like
- Lentil Spaghetti Sauce
- Crispy Oven-Fried Chicken
- Red Lentil Latkes
- Herbed Spinach Quiche Portabella Caps
- Chicken Salad with Ramen Noodles
- Fish Tacos
- Salmon Burgers
- New Orleans Red Beans
Source
Recipe by: Bronson Wellness Center
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pumpkin-chili. Federal works are public domain in the United States.