Salmon Burgers
This simple recipe makes good use of canned salmon, or you can also use leftover salmon if you have some on-hand. Out of both? Try canned tuna!
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1 burger
- Rating
- 3.43 of 5 (68 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 3 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 2/3 cups cracker crumbs, coarse
- 1 small onion, chopped
- 1 can (16 ounces) salmon (OR two 5 oz cans of tuna in water, drained)
- 2/3 cup low-fat milk
- 2 eggs, well beaten
- celery (1/2 cup chopped, optional)
- salt & pepper (to taste)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large bowl, mix all ingredients together.
- Mixture will be moist.
- Spray a large skillet with non-stick cooking spray.
- Heat skillet.
- Drop fish mixture onto the skillet using a 1/3 or 1/2 cup measuring cup.
- Brown on both sides.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 198.29 |
| Total Fat | 6.09 g |
| Saturated Fat | 1.45 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 127.96 mg |
| Carbohydrates | 13.96 g |
| Dietary Fiber | 0.81 g |
| Total Sugars | 2.99 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 21.74 g |
| Calcium | 91 mg |
| Potassium | 357 mg |
| Sodium | 427.93 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 27 mg |
| Phosphorus | 258 mg |
| Selenium | 35 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 60 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 3.8 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 11 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 50 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 126 mg |
Notes
*Dry bread crumbs, crushed unsweetened cereal, or uncooked oatmeal can be used instead of cracker crumbs.
Recipes you may also like
- Herbed Spinach Quiche Portabella Caps
- New Orleans Red Beans
- Peachy Peanut Butter Pita Pockets
- Chicken and Beans
- Creole Beans
- Pumpkin Chili
- Quick Chili
- Lentil Spaghetti Sauce
Source
Recipe by: University of Nebraska at Lincoln — Nebraska Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/salmon-burgers. Federal works are public domain in the United States.