Peachy Peanut Butter Pita Pockets
Packed with fresh fruit, this pita pocket makes a wonderful breakfast, lunch, or snack. If you don't have peaches, try with plums or nectarines.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/2 pita pocket
- Rating
- 3.86 of 5 (49 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Protein Foods: 1 ounce
Ingredients
- 2 medium whole wheat pita pockets
- 1/4 cup low-fat peanut butter (smooth or chunky)
- 1/2 medium apple, cored and thinly sliced
- 1/2 medium banana, thinly sliced
- 1/2 medium peach, thinly sliced
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cut pitas in half to make 4 pockets and warm in the microwave for about 10 seconds to make them more flexible.
- Carefully open each pocket and spread a thin layer of peanut butter on the inside walls.
- Fill with a combination of apple, banana, and peach slices.
- Serve at room temperature.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 197.02 |
| Total Fat | 6.06 g |
| Saturated Fat | 1.01 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 30.8 g |
| Dietary Fiber | 3.64 g |
| Total Sugars | 9.39 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 7.27 g |
| Calcium | 13 mg |
| Potassium | 256 mg |
| Sodium | 208.82 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 54 mg |
| Phosphorus | 120 mg |
| Selenium | 14 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 5 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 23 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 21 mg |
Recipes you may also like
- Peach Crisp
- New Orleans Red Beans
- Chicken and Beans
- Creole Beans
- Salmon Burgers
- Bulgur Chickpea Salad
- Quick Chili
- Herbed Spinach Quiche Portabella Caps
Source
Recipe by: SNAP4CT — UConn Health SNAP-Ed
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/peachy-peanut-butter-pita-pockets. Federal works are public domain in the United States.