Creole Beans
Try this recipe with red beans or other varieties and serve this main dish with cooked brown rice and a green salad for a complete meal. To learn how to cook dried beans, check out our recipe Cooked Beans .
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1 cup
- Rating
- 3.21 of 5 (29 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- 1/2 cup celery, sliced
- 1/2 cup green pepper, chopped
- 1/2 cup onion, chopped
- 2 teaspoons vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 1 can (14.5 ounces) low-sodium tomatoes
- 1/4 teaspoon garlic powder
- 1/8 teaspoon black pepper
- 2 1/2 cups cooked beans
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cook celery, green pepper, and onion in vegetable oil in a large saucepan until soft, about 5 minutes.
- Break up large pieces of tomatoes.
- Add tomatoes and seasonings to vegetable mixture.
- Bring to a boil.
- Add beans and return to a boil.
- Cover and cook over low heat until flavors are blended and liquid is cooked away, about 30 minutes.
- Stir once and a while to prevent sticking.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 196.03 |
| Total Fat | 3.24 g |
| Saturated Fat | 0.45 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 32.97 g |
| Dietary Fiber | 11.16 g |
| Total Sugars | 4.61 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 11.1 g |
| Calcium | 78 mg |
| Potassium | 751 mg |
| Sodium | 26.06 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 67 mg |
| Phosphorus | 191 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 30 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 29 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 21 mcg |
| Folate | 159 mcg |
| Thiamin | 0.8 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 45 mg |
Recipes you may also like
- Chicken and Beans
- Green Beans and New Potatoes
- Peachy Peanut Butter Pita Pockets
- Quick Chili
- New Orleans Red Beans
- Salmon Burgers
- Hearty Mashed Potatoes
- Lentil Tacos
Source
Recipe by: Healthy Eating In Indian Country: Do You Weigh Too Much? — USDA Food and Nutrition Service — Food Distribution Program on Indian Reservations
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/creole-beans. Federal works are public domain in the United States.