Green Beans and New Potatoes
Frozen green beans and potatoes are boiled in a pot with onion and salt to make an easy side dish for dinner.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe (259g)
- Rating
- 3.56 of 5 (39 ratings)
Food groups
- Vegetables: 2 1/4 cups
Ingredients
- 3 1/2 cups frozen green beans (16 oz bag)
- 8 small potatoes (washed, peeled, and halved)
- 1 medium spring onion/scallion (chopped)
- 1/4 teaspoon salt
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Add all ingredients to a large stock pot and cover with water.
- Bring to a boil and reduce to medium heat.
- Cook until green beans and potatoes are tender.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 195.26 |
| Total Fat | 0.38 g |
| Saturated Fat | 0.09 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 44.18 g |
| Dietary Fiber | 6.58 g |
| Total Sugars | 3.77 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 5.86 g |
| Calcium | 63 mg |
| Potassium | 1120 mg |
| Sodium | 118.74 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 68 mg |
| Phosphorus | 154 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 20 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 22 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 40 mcg |
| Folate | 72 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 38 mg |
Recipes you may also like
- Quick Chili
- Creole Beans
- Chicken and Beans
- Hearty Mashed Potatoes
- New Orleans Red Beans
- Lentil Tacos
- Breakfast Parfait
- Chickpeas and Spinach Sauté
Source
Recipe by: Healthy Cookbook for African American Populations
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/green-beans-and-new-potatoes. Federal works are public domain in the United States.