Chickpeas and Spinach Sauté
Sautéed veggies simmered with a can of tomatoes, chickpeas and wilted spinach make up this colorful dish. This recipes calls for chickpeas and spinach but any combination of "beans and greens" will work.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.68 of 5 (137 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 3/4 cups
Ingredients
- 1 tablespoon vegetable oil
- 1 yellow onion (peeled and chopped)
- 1 clove garlic (peeled and minced)
- 1 celery stalk (chopped)
- 1 carrot (chopped)
- 1 can (14.5 oz) diced tomatoes, no salt added (including liquid)
- 1 can (16 oz) low-sodium chickpeas (drained and rinsed with cold water)
- 1/4 cup water
- 1 package (10 oz) frozen spinach (kale can be used instead of spinach)
- 1 teaspoon fresh lemon juice (or red vinegar)
- 1/4 teaspoon crushed red pepper flakes
Directions
- Put a skillet on the stove on medium high heat.
- When the skillet is hot, add oil.
- Add onion, garlic, celery and carrot and cook about 15 minutes until the mixture is soft and the onions are lightly browned.
- Raise the heat to high and add the tomatoes, beans (white beans instead of chickpeas) and water and cook for 5 minutes.
- Lower the heat to low and top the mixture with the spinach (don’t worry about stirring).
- Cover and cook until the spinach has thawed and heated throughout, about 10 minutes.
- Stir well.
- Add the lemon juice and red pepper flakes and stir thoroughly.
- Serve with cooked quinoa or brown rice.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 192.64 |
| Total Fat | 6.61 g |
| Saturated Fat | 0.87 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.5 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 27.3 g |
| Dietary Fiber | 10.7 g |
| Total Sugars | 8.25 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 9.72 g |
| Calcium | 200 mg |
| Potassium | 699 mg |
| Sodium | 243.85 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 105 mg |
| Phosphorus | 160 mg |
| Selenium | 7 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 567 mcg |
| Vitamin B6 | 0.8 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 19 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 4 mg |
| Vitamin K | 397 mcg |
| Folate | 134 mcg |
| Thiamin | 0.7 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 55 mg |
Recipes you may also like
- Breakfast Parfait
- Lentil Tacos
- Hearty Mashed Potatoes
- Quick Chili
- Green Beans and New Potatoes
- Minestrone Soup
- Split Pea Soup
- Creole Beans
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chickpeas-and-spinach-saute. Federal works are public domain in the United States.