Split Pea Soup
Simmering this soup for hours keeps your kitchen warm on a cold winter day. Add ham for an even heartier soup. Enjoy this soup with a fresh salad and warm whole grain bread.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 3/4 cup prepared soup, 1/6 of recipe
- Rating
- 3.13 of 5 (99 ratings)
Food groups
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 1 large onion, chopped
- 3 tablespoons margarine or butter
- 1 1/2 cups dry split peas
- 6 cups water
- 1 teaspoon salt
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cook chopped onions in margarine in a large pan until tender over medium heat.
- Wash and drain split peas.
- Add water, split peas, and salt to onion.
- Bring to boiling.
- Lower heat and cover pan.
- Simmer about 2 hours, until thickened.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 189.65 |
| Total Fat | 4.69 g |
| Saturated Fat | 0.92 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.07 mg |
| Carbohydrates | 27.94 g |
| Dietary Fiber | 10.4 g |
| Total Sugars | 4.55 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 10.38 g |
| Calcium | 32 mg |
| Potassium | 476 mg |
| Sodium | 453.9 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 49 mg |
| Phosphorus | 128 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 57 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 13 mcg |
| Folate | 78 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 42 mg |
Notes
Optional: Cook a ham bone or pieces of ham in the soup. Remove bone and serve meat in soup.
Recipes you may also like
- Minestrone Soup
- Refried Beans
- Pumpkin and Bean Soup
- Curried Chickpea Salad
- Fruit Salad with Yogurt
- Pan Roasted Tilapia with Tomatillo Salsa
- Chickpeas and Spinach Sauté
- Breakfast Parfait
Source
Recipe by: Wellness Ways Resource Book — University of Illinois Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/split-pea-soup. Federal works are public domain in the United States.