Minestrone Soup
Prepare delicious soup in a snap! Canned beans and frozen veggies make this dish perfect for busy weeknights.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1 cup, 1/6 of recipe
- Rating
- 3.29 of 5 (192 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 1 package (10 ounces) frozen vegetables, any type
- 2 cans (14.5 ounces each) low-sodium stewed tomatoes
- 2 cans (14.5 ounces each) low-sodium broth, any flavor
- 1 can (15.5 ounces) low-sodium beans, any type
- 1 cup dry pasta, any type
Directions
- This recipe is developed for a child to help an adult in the kitchen.
- Directions are written to different audiences.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 189.88 |
| Total Fat | 1.02 g |
| Saturated Fat | 0.19 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 37.42 g |
| Dietary Fiber | 10.52 g |
| Total Sugars | 5.95 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 9.34 g |
| Calcium | 91 mg |
| Potassium | 615 mg |
| Sodium | 203.23 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 58 mg |
| Phosphorus | 152 mg |
| Selenium | 13 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 131 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 21 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 17 mcg |
| Folate | 116 mcg |
| Thiamin | 1.1 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 41 mg |
Recipes you may also like
- Split Pea Soup
- Refried Beans
- Pumpkin and Bean Soup
- Curried Chickpea Salad
- Chickpeas and Spinach Sauté
- Breakfast Parfait
- Fruit Salad with Yogurt
- Pan Roasted Tilapia with Tomatillo Salsa
Source
Recipe by: Food Wise Learn at Home Print Materials — Rutgers Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/minestrone-soup. Federal works are public domain in the United States.