Pumpkin and Bean Soup
Pumpkin and bean lovers alike will savor this fast and flavorful soup that is packed with fiber.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1 cup prepared soup, 1/6 of recipe (255g)
- Rating
- 3.47 of 5 (43 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 1 can white beans
- 1 onion (small, finely chopped)
- 1 cup water
- 1 can pumpkin (15 ounce)
- 1 1/2 cups 100% apple juice
- 1/2 teaspoon cinnamon
- 1/8 teaspoon nutmeg, allspice, or ginger
- 1/2 teaspoon black pepper
- 1/4 teaspoon salt
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Blend white beans, onion, and water with a potato masher or blender till smooth.
- In a large pot, add the pumpkin, juice, cinnamon, nutmeg, black pepper, and salt.
- Stir.
- Add the blended bean mix to the pot.
- Cook over low heat for 15 to 20 minutes, until warmed through.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 188.05 |
| Total Fat | 0.82 g |
| Saturated Fat | 0.28 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 38 g |
| Dietary Fiber | 8.05 g |
| Total Sugars | 11.17 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 9.05 g |
| Calcium | 90 mg |
| Potassium | 624 mg |
| Sodium | 360.34 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 78 mg |
| Phosphorus | 183 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 552 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 30 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 15 mcg |
| Folate | 97 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 41 mg |
Recipes you may also like
- Curried Chickpea Salad
- Refried Beans
- Fruit Salad with Yogurt
- Pan Roasted Tilapia with Tomatillo Salsa
- Split Pea Soup
- Minestrone Soup
- Chicken Ratatouille
- Taco Soup
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pumpkin-and-bean-soup. Federal works are public domain in the United States.