Bulgur Chickpea Salad
This salad is a great way to add some healthy grains, fruits, vegetables, and garbanzo beans to your meal.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.76 of 5 (66 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 1/4 cups water
- 1 cup bulgur
- 1 teaspoon dried parsley
- 1/3 tablespoon onion, minced
- 1 teaspoon soy sauce, reduced sodium
- 1/2 cup scallions, chopped (green onions)
- 1/2 cup raisins
- 1/2 cup carrots, chopped
- 3/4 cup canned chickpeas, low-sodium, drained and rinsed (garbanzo beans)
- Dressing
- 2 tablespoons oil
- 2 tablespoons lemon juice
- 1 tablespoon soy sauce, reduced sodium
- 1 garlic clove, minced
- black pepper (optional, to taste)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Bring water to boil in medium saucepan.
- Stir in bulgur, parsley, minced onion, and soy sauce.
- Cover and reduce heat; simmer 15-20 minutes (until all water is absorbed and bulgur is not too crunchy).
- Do not overcook.
- Remove from heat and allow to cool; fluff with fork.
- Combine dressing ingredients; stir well.
- Pour over bulgur mixture and mix well.
- Stir in scallions, raisins, carrots, and chickpeas.
- Cover and chill for several hours.
- Store in refrigerator.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 198.44 |
| Total Fat | 5.58 g |
| Saturated Fat | 0.76 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 34.6 g |
| Dietary Fiber | 6.79 g |
| Total Sugars | 10.42 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 5.48 g |
| Calcium | 42 mg |
| Potassium | 285 mg |
| Sodium | 186.78 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 50 mg |
| Phosphorus | 89 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 88 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 5 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 26 mcg |
| Folate | 35 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 18 mg |
Recipes you may also like
- Peachy Peanut Butter Pita Pockets
- Peach Crisp
- Cinnamon Vanilla Granola
- Cookie Cutter Appetizers
- Fruity Homemade Oatmeal
- Fruit Pizza To Go
- Fat-Free Apple Crumb Dessert
- Bread Pudding with Vanilla Sauce
Source
Recipe by: Making It Fit: Piecing Together Your Food Needs — University of Vermont Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/bulgur-chickpea-salad. Federal works are public domain in the United States.