Cinnamon Vanilla Granola
If you've never made homemade granola, you might be surprised at how a few simple ingredients like oatmeal and honey turn into a tasty, satisfying, whole-grain snack!
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 1/2 cup, 1/8 of recipe
- Rating
- 3.30 of 5 (20 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 2 tablespoons honey*
- 1/2 cup water
- 2 tablespoons vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 1 teaspoon vanilla extract
- 1 teaspoon cinnamon
- 1/4 teaspoon salt
- 4 cups uncooked rolled oats (oatmeal)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 275 °F. Mix honey, water, vegetable oil, vanilla extract, cinnamon, and salt in a large bowl.
- Stir in oats; mix well.
- Spread mixture on a cookie sheet, making a thin layer.
- Bake for 20 minutes.
- Remove from oven, stir mixture well and return to oven.
- Bake 20 minutes more and stir as before.
- Bake 5 to 20 minutes more, until granola is golden brown.
- Break into small pieces with spatula.
- Cool and then store in a covered container.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 200.61 |
| Total Fat | 6.11 g |
| Saturated Fat | 0.92 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 31.53 g |
| Dietary Fiber | 4.22 g |
| Total Sugars | 4.57 g |
| Added Sugars included | 4 g |
| Protein | 5.31 g |
| Calcium | 25 mg |
| Potassium | 150 mg |
| Sodium | 77.05 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 56 mg |
| Phosphorus | 164 mg |
| Selenium | 12 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 13 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 16 mg |
Notes
* Children under the age of one should not consume honey.
Recipes you may also like
- Cookie Cutter Appetizers
- Bulgur Chickpea Salad
- Peachy Peanut Butter Pita Pockets
- Peach Crisp
- Fruity Homemade Oatmeal
- Fat-Free Apple Crumb Dessert
- Fruit Pizza To Go
- Bread Pudding with Vanilla Sauce
Source
Recipe by: Eating Smart, Being Active — Colorado State University and University of California at Davis
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/cinnamon-vanilla-granola. Federal works are public domain in the United States.