Cookie Cutter Appetizers
Make these appetizers for your next get-together. If you don't have a cookie cutter, just cut the tortilla into triangles. Add your favorite veggies to the filling.
- Yield
- 2 Serving
- Serving size
- 1/2 tortilla with cream cheese and vegetables
- Rating
- 3.36 of 5 (69 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 whole wheat tortilla, 10"
- 2 tablespoons cream cheese, low-fat
- 1/2 teaspoon garlic powder
- 1 cup chopped vegetables (choose your favorite vegetables)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 °F. Cut out multiple shapes from 1 whole wheat tortilla using cookie cutters.
- Spray a cookie sheet with non-stick cooking spray.
- Place cut out tortilla shapes onto cookie sheet.
- Bake in oven for 12 to 15 minutes or until golden brown.
- While tortillas are baking, mix low-fat cream cheese with garlic powder.
- Set aside.
- Wash and chop mixed vegetables.
- Once tortilla cut outs are finished baking, let cool.
- Spread the cream cheese mixture onto each cut out shape and decorate with mixed vegetables.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 201.44 |
| Total Fat | 5.9 g |
| Saturated Fat | 3.13 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 8.1 mg |
| Carbohydrates | 29.81 g |
| Dietary Fiber | 7.52 g |
| Total Sugars | 4.57 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 7.34 g |
| Calcium | 132 mg |
| Potassium | 291 mg |
| Sodium | 305.17 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 52 mg |
| Phosphorus | 195 mg |
| Selenium | 14 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 216 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 23 mcg |
| Folate | 55 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 31 mg |
Recipes you may also like
- Cinnamon Vanilla Granola
- Bulgur Chickpea Salad
- Peachy Peanut Butter Pita Pockets
- Peach Crisp
- Fruity Homemade Oatmeal
- Fat-Free Apple Crumb Dessert
- Bread Pudding with Vanilla Sauce
- Fruit Pizza To Go
Source
Recipe by: Ohio State University Family Nutrition Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/cookie-cutter-appetizers. Federal works are public domain in the United States.