Fruit Pizza To Go
Toasted whole wheat English muffins topped with fat-free cream cheese and fruit make this a quick and easy breakfast or snack.
- Yield
- 1 Serving
- Serving size
- 1 fruit pizza
- Rating
- 3.67 of 5 (111 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/2 cups
- Grains: 2 ounces
Ingredients
- 1 English muffin (whole wheat)
- 2 tablespoons whipped fat-free strawberry cream cheese
- 2 strawberries, sliced
- 2 grapes, sliced
- 2 slices mandarin oranges
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Toast the English muffin until golden brown.
- Spread cream cheese on toasted muffin.
- Arrange sliced strawberries, grapes, and orange slices on top of the cream cheese.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 189.02 |
| Total Fat | 1.57 g |
| Saturated Fat | 0.37 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 3.6 mg |
| Carbohydrates | 35.09 g |
| Dietary Fiber | 3.55 g |
| Total Sugars | 8.06 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 10.19 g |
| Calcium | 216 mg |
| Potassium | 271 mg |
| Sodium | 420.02 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 35 mg |
| Phosphorus | 231 mg |
| Selenium | 19 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 11 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 26 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 61 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 32 mg |
Notes
This recipe can be made with any flavor of cream cheese and any fruit you like.
Recipes you may also like
- Caribbean Casserole
- Peach Crisp
- Peachy Peanut Butter Pita Pockets
- Bulgur Chickpea Salad
- Bran Flake Raisin Muffins
- Cinnamon Vanilla Granola
- Cookie Cutter Appetizers
- Chicken Vegetable Soup with Kale
Source
Recipe by: University of Maryland Extension — Food Supplement Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fruit-pizza-go. Federal works are public domain in the United States.