Fat-Free Apple Crumb Dessert
Oatmeal mixed with cinnamon and brown sugar is a delicious topping for this baked apple dessert.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.15 of 5 (123 ratings)
Food groups
- Fruit: 2 cups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 4 apples (medium, baking)
- 1/2 cup oatmeal, quick cooking (uncooked)
- 1/4 cup brown sugar (light or dark)
- 2 teaspoons cinnamon (ground)
- 1/3 cup 100% apple juice
- 4 sprays of non-stick cooking spray
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Move the oven rack to the center of the oven.
- Then preheat the oven to 350 °F. Spray the bottom and sides of a 9 inch square baking dish with nonstick cooking spray.
- Wash and peel the apples.
- Cut them into thin slices.
- Spread the apple slices evenly over the bottom of the baking dish.
- In a small bowl, use a fork to mix the oatmeal, brown sugar and cinnamon.
- Spread the oatmeal mix evenly over the apples in the baking dish.
- Lightly pour the apple juice over the oatmeal mixture.
- Cover the dish and bake for 20 to 30 minutes until apples are just starting to soften.
- Uncover and bake for another 15 to 20 minutes until apples are soft.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 209.75 |
| Total Fat | 1.26 g |
| Saturated Fat | 0.19 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 48.68 g |
| Dietary Fiber | 5.94 g |
| Total Sugars | 35.18 g |
| Added Sugars included | 9 g |
| Protein | 1.74 g |
| Calcium | 37 mg |
| Potassium | 282 mg |
| Sodium | 4.47 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 26 mg |
| Phosphorus | 61 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 6 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 17 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 4 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 12 mg |
Recipes you may also like
- Very Berry Smoothie
- Fruit Smoothie
- Bean and Vegetable Salad
- Fruity Homemade Oatmeal
- Shepherd's Pie
- Taco Flavored Potatoes
- Autumn Vegetable Succotash
- Lemon Potatoes
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fat-free-apple-crumb-dessert. Federal works are public domain in the United States.