Lemon Potatoes
Potatoes are cut and coated with a blend of lemon juice, garlic, and oil and then baked until flaky and golden brown. Brush potatoes with remaining lemon mixture and serve warm.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.74 of 5 (74 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 3 medium potatoes
- 1 lemon, juiced (about 1/4 cup)
- 1 clove garlic, minced
- 2 tablespoons vegetable oil
Directions
- Heat the oven to 375 °F. Combine lemon juice, garlic clove, and oil.
- Set aside 1 tablespoon.
- Peel the potatoes and cut into 1-inch pieces.
- Pour the lemon juice mixture in a casserole dish or small baking pan to coat the bottom of the dish.
- Place the potatoes in the baking dish and coat with the lemon juice mixture.
- Bake about 30 minutes, until potatoes are tender.
- After removing from the oven, brush the remaining lemon juice mixture on the potatoes.
- Serve warm.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 206.87 |
| Total Fat | 7.18 g |
| Saturated Fat | 1.01 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 33.44 g |
| Dietary Fiber | 2.32 g |
| Total Sugars | 2.85 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 3.03 g |
| Calcium | 9 mg |
| Potassium | 602 mg |
| Sodium | 7.51 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 39 mg |
| Phosphorus | 77 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 24 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 16 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 23 mg |
Recipes you may also like
- Shepherd's Pie
- Lentil Soup
- Pear Kabobs with Strawberry Dipping Sauce
- Bean and Vegetable Salad
- Fruit Smoothie
- Very Berry Smoothie
- Fat-Free Apple Crumb Dessert
- Tortilla Pizzas
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/lemon-potatoes. Federal works are public domain in the United States.