Zucchini And Tomatoes
Spend less time cooking and more time enjoying your summer with this fast and delicious summer veggie side dish. Pairs well with grilled meat, fish, or tofu.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.95 of 5 (262 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- 2 tablespoons butter (or cooking oil of your choice)
- 1/4 cup onion (chopped)
- 1 garlic clove (minced)
- 1 pound zucchini (sliced)
- 2 tomatoes (peeled and diced, or a 16 ounce can of diced tomatoes, drained)
- 1/4 teaspoon salt
- black pepper (to taste)
- 1 teaspoon sugar
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Melt butter or oil in a saucepan over medium heat.
- Add onion and garlic.
- Cook until tender, about 5 to 7 minutes.
- Add zucchini, tomatoes, and seasonings.
- Cover pan, reduce heat, and cook until vegetables are tender.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 91.77 |
| Total Fat | 6.33 g |
| Saturated Fat | 3.7 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 15.27 mg |
| Carbohydrates | 8.16 g |
| Dietary Fiber | 2.07 g |
| Total Sugars | 6.12 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 2.08 g |
| Calcium | 29 mg |
| Potassium | 459 mg |
| Sodium | 160.13 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 28 mg |
| Phosphorus | 64 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 80 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 31 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 10 mcg |
| Folate | 37 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 17 mg |
Recipes you may also like
- Pumpkin Soup
- Mixed Grain Bread
- Vegetable Stew
- Mashed Sweet Potatoes
- Baked Fish with Creole Sauce
- Cucumber Salad
- Chimichurri Sauce
- Cherry, Melon, & Grape Salad
Source
Recipe by: University of Wyoming Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/zucchini-and-tomatoes. Federal works are public domain in the United States.