Cherry, Melon, & Grape Salad
A delicious fruit salad with an added twist of cherries and coconut flakes. You will feel like you are in a tropical paradise eating this salad.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 4.33 of 5 (12 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
Ingredients
- 1/2 cup sweet cherries, pitted and cut in half
- 1 cup cubed cantaloupe
- 1 cup seedless green grapes, cut in half
- 1 medium banana, peeled and sliced
- 1/4 cup orange juice (juice from 1/2 orange)
- 1/4 cup flaked coconut (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large bowl, mix together the cut fruit.
- Pour orange juice over fruit and stir in coconut, if desired.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 90.25 |
| Total Fat | 0.31 g |
| Saturated Fat | 0.08 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 21.65 g |
| Dietary Fiber | 1.62 g |
| Total Sugars | 17.5 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.15 g |
| Calcium | 13 mg |
| Potassium | 305 mg |
| Sodium | 12.38 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 20 mg |
| Phosphorus | 28 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 92 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 15 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 7 mcg |
| Folate | 16 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 10 mg |
Notes
Try using different types of melon or grapes.
Recipes you may also like
- Pear Salad
- Cucumber Salad
- Fruit Salad with Jicama
- Sunshine Salad
- Pumpkin Soup
- Zesty Orange Carrots
- Peach Sauce
- Mixed Grain Bread
Source
Recipe by: Food Hero, Adapted from Cherry Salad — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/cherry-melon-grape-salad. Federal works are public domain in the United States.