Pear Salad
Get your servings of fruits and veggies in one dish! This salad is sweet and tangy with a yogurt and orange juice dressing. Serve it as a side salad to complement another entree, or have it alone for a healthy snack option!
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.67 of 5 (49 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- For the Salad:
- 2 cups salad greens
- 1/4 cup sliced tomato
- 1/4 cup sliced carrots
- 1/4 cup sliced cucumbers
- 1/4 cup green beans, sliced into bite size pieces
- 1 cup canned pears, drained and chopped
- 2 tablespoons walnuts
- 2 tablespoons raisins
- For the Dressing:
- 1 1/2 teaspoons white vinegar
- 1/4 cup non-fat plain yogurt
- 1 tablespoon orange juice
Directions
- Place salad greens, sliced vegetables, pears, walnuts, and raisins in a large bowl.
- In a small bowl, whisk together vinegar, yogurt, and orange juice to prepare dressing.
- Top salad with dressing and mix gently.
- Serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 90.06 |
| Total Fat | 2.67 g |
| Saturated Fat | 0.28 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.31 mg |
| Carbohydrates | 15.84 g |
| Dietary Fiber | 2.24 g |
| Total Sugars | 12.22 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 2.44 g |
| Calcium | 57 mg |
| Potassium | 290 mg |
| Sodium | 30.44 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 26 mg |
| Phosphorus | 64 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 116 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 7 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 41 mcg |
| Folate | 23 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 12 mg |
Recipes you may also like
- Cherry, Melon, & Grape Salad
- Fruit Salad with Jicama
- Sunshine Salad
- Cucumber Salad
- Zesty Orange Carrots
- Peach Sauce
- Pumpkin Soup
- Fall Veggie Casserole
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pear-salad. Federal works are public domain in the United States.