Peach Sauce
This simple peach sauce recipe is the perfect complement to your favorite dishes. Sweet peaches and aromatic cinnamon enhance savory dishes when topped on grilled chicken, or add extra sweetness and fruit to waffles, pancakes, and yogurt.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/2 cup
- Rating
- 3.43 of 5 (72 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
Ingredients
- 2 15-ounce cans of peaches, juice packed (with liquid)
- 1 teaspoon cinnamon
Directions
- Drain peaches and reserve liquid.
- Pour peaches into a medium saucepan with cinnamon.
- Cook on low to medium heat for 20 minutes, stirring every few minutes.
- Mash to desired consistency with either a potato masher or wooden spoon.
- Add reserved peach liquid as needed.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 88.79 |
| Total Fat | 0.22 g |
| Saturated Fat | 0.02 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 22.43 g |
| Dietary Fiber | 2.9 g |
| Total Sugars | 18.92 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.98 g |
| Calcium | 15 mg |
| Potassium | 303 mg |
| Sodium | 12.82 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 13 mg |
| Phosphorus | 26 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 51 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 6 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 6 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 9 mg |
Recipes you may also like
- Zesty Orange Carrots
- Fall Veggie Casserole
- Sunshine Salad
- Fruit Salad with Jicama
- Honey of a Pumpkin Bar
- Tropical Morning Treat
- Pear Salad
- Sesame Turnips and Carrots
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/peach-sauce. Federal works are public domain in the United States.