Tropical Morning Treat
Enjoy this tasty fruit dish in the morning or as a snack anytime of the day.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/2 cup, 1/4 of recipe (114g)
- Rating
- 4.11 of 5 (482 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 cups
Ingredients
- 1/4 cup orange juice
- 1 apple
- 1 orange
- 1 banana
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place orange juice in bowl.
- Wash apple and dry.
- Remove the seeds and dice.
- Coat apple surfaces with orange juice to prevent browning.
- Peel orange and break into sections.
- Cut sections into small pieces.
- Peel and slice banana into 1/4 inch circles.
- Combine all fruit and orange juice lightly in a bowl and mix together.
- Chill or serve immediately.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 87.59 |
| Total Fat | 0.27 g |
| Saturated Fat | 0.06 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 20.64 g |
| Dietary Fiber | 2.48 g |
| Total Sugars | 15.73 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.8 g |
| Calcium | 22 mg |
| Potassium | 250 mg |
| Sodium | 1.54 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 17 mg |
| Phosphorus | 21 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 6 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 32 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 20 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 9 mg |
Recipes you may also like
- Honey of a Pumpkin Bar
- Sesame Turnips and Carrots
- Fall Veggie Casserole
- Harvest Vegetable Salad
- Peach Sauce
- Zesty Orange Carrots
- Sunshine Salad
- Creamy Peanut Dip
Source
Recipe by: University of Wyoming Extension — Cent$ible Nutrition Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/tropical-morning-treat. Federal works are public domain in the United States.