Berries with Banana Cream
Make your own "banana cream" with yogurt, banana, and fruit juice. Then, add on top of fresh sliced strawberries for a delicious dessert or snack. Add honey and cinnamon for extra flavor.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1
- Rating
- 3.80 of 5 (121 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
Ingredients
- 1/3 cup yogurt, low-fat plain
- 1/2 banana, ripe
- 1/2 ounce 100% fruit juice (orange works well)
- 2 cups sliced strawberries
- 1 teaspoon honey
- 1/8 teaspoon cinnamon
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine yogurt, banana, and juice and mash with a fork until most chunks are gone.
- Wash and slice strawberries.
- Top the berries with the yogurt banana mixture.
- Top with honey and cinnamon.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 61.36 |
| Total Fat | 0.54 g |
| Saturated Fat | 0.22 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.21 mg |
| Carbohydrates | 12.55 g |
| Dietary Fiber | 1.68 g |
| Total Sugars | 9.6 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 1.7 g |
| Calcium | 48 mg |
| Potassium | 174 mg |
| Sodium | 21.72 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 17 mg |
| Phosphorus | 48 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 4 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 45 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 12 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 9 mg |
Notes
Honey should not be fed to children under 1 year of age.
Recipes you may also like
- Summer Italian Vegetables
- Dried Bananas
- Squash Salsa
- Cabbage Salad
- Brussels Sprouts with Mushroom Sauce
- Lemonade
- Julia’s Sautéed & Steamed Collards
- Strawberry Kiwi Yogurt Pops
Source
Recipe by: Iowa Department of Public Health — Iowa Nutrition Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/berries-banana-cream. Federal works are public domain in the United States.