Brussels Sprouts with Mushroom Sauce
This side dish is delicious when made with brussels sprouts, and you could also make it with broccoli, cabbage, kale, collards, or turnips. Cooking time may vary for different types of vegetables.
- Yield
- 2 servings
- Serving size
- 1/2 of recipe
- Rating
- 3.37 of 5 (67 ratings)
Food groups
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 2 cups Brussels sprouts (or broccoli, cabbage, kale, collards, or turnips)
- 1/2 cup chicken broth, low-sodium
- 1 teaspoon lemon juice
- 1 teaspoon spicy brown mustard
- 1/2 teaspoon dried thyme
- 1/2 cup mushrooms, sliced
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Trim brussels sprouts and cut in half.
- Steam until tender -- about 6 to 10 minutes.
- Or, microwave on high for 3 to 4 minutes.
- In a non-stick pot bring the broth to a boil.
- Mix in the lemon juice, mustard, and thyme.
- Add the mushrooms.
- Boil until the broth is reduced by half, about 5 to 8 minutes.
- Add the brussels sprouts (or other cooked vegetable).
- Toss well to coat with the sauce.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 62.14 |
| Total Fat | 0.84 g |
| Saturated Fat | 0.19 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 11.07 g |
| Dietary Fiber | 4.24 g |
| Total Sugars | 2.74 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 5.26 g |
| Calcium | 55 mg |
| Potassium | 518 mg |
| Sodium | 72.66 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 28 mg |
| Phosphorus | 107 mg |
| Selenium | 6 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 37 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 75 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 187 mcg |
| Folate | 60 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 25 mg |
Recipes you may also like
- Cabbage Salad
- Julia’s Sautéed & Steamed Collards
- Summer Italian Vegetables
- Berries with Banana Cream
- Strawberry Kiwi Yogurt Pops
- Dried Bananas
- Squash Salsa
- Basic Custard
Source
Recipe by: University of Connecticut Family Nutrition Program — Senior Nutrition Awareness Project (SNAP) Newsletters
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/brussels-sprouts-mushroom-sauce. Federal works are public domain in the United States.