Strawberry Kiwi Yogurt Pops
Cool off with frozen pops that are fun to make! Mix different yogurt and fruit combinations to find your favorite.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 2 yogurt pop cubes
- Rating
- 3.51 of 5 (101 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/4 cups
Ingredients
- 1 cup low-fat vanilla yogurt
- 1 kiwi
- 4 large strawberries (about 1/2 cup chopped)
- ice cube tray or small paper cups
- paper straws or popsicle sticks
Directions
- Cut kiwi and strawberries into small pieces.
- Add yogurt to chopped fruit and mix well to combine.
- Divide into 8 ice cube squares (or 4 small paper cups).
- Place in cut paper straws or popsicle sticks.
- Freeze and enjoy!
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 63.01 |
| Total Fat | 1.05 g |
| Saturated Fat | 0.6 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 3.68 mg |
| Carbohydrates | 10.01 g |
| Dietary Fiber | 0.89 g |
| Total Sugars | 8.66 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 3.43 g |
| Calcium | 118 mg |
| Potassium | 192 mg |
| Sodium | 44.39 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 15 mg |
| Phosphorus | 96 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 10 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 25 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 13 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 11 mg |
Notes
Create your own yogurt pops and experiment with different flavors or try out one of these recipes:
Recipes you may also like
- Julia’s Sautéed & Steamed Collards
- Basic Custard
- Seared Greens
- Brussels Sprouts with Mushroom Sauce
- Strawberry Yogurt Pops
- Cabbage Salad
- Eggplant and Pepper Dip
- Summer Italian Vegetables
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/strawberry-kiwi-yogurt-pops. Federal works are public domain in the United States.