Banana Cocoa Yogurt Pops
Take a bite out of these creamy yogurt pops! Banana, cocoa, and yogurt are the perfect combo for a frozen treat.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 2 yogurt mini cups
- Rating
- 3.92 of 5 (197 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/4 cups
Ingredients
- 1 cup low-fat vanilla yogurt
- 1 medium banana
- 2 teaspoons cocoa powder
- mini muffin cups or paper cups
- paper straws or popsicle sticks
Directions
- Mash banana with a fork.
- Add yogurt to banana and mix well.
- Stir in cocoa powder.
- Divide into 8 mini muffin cups or 4 small paper cups.
- Place in cut paper straws or popsicle sticks.
- Freeze and enjoy!
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 77.17 |
| Total Fat | 1.13 g |
| Saturated Fat | 0.7 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 3.68 mg |
| Carbohydrates | 13.65 g |
| Dietary Fiber | 0.84 g |
| Total Sugars | 11.01 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 3.51 g |
| Calcium | 112 mg |
| Potassium | 254 mg |
| Sodium | 41.83 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 23 mg |
| Phosphorus | 99 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 9 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 12 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 12 mg |
Notes
Create your own yogurt pops and experiment with different flavors or try out one of these recipes:
Recipes you may also like
- Light as a Feather Whole Wheat Pancakes
- Jiffy Oatmeal Crunch
- Stewed Cauliflower, Tomatoes, and Onions
- Tuna Salad with Grapes
- Chocolate Chip Yogurt Cookies
- Sugar and Spice Cookies (from Better Baking Mix)
- Delicious Greens
- Sautéed Cauliflower Rice
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/banana-cocoa-yogurt-pops. Federal works are public domain in the United States.