Chocolate Chip Yogurt Cookies
Add extra calcium to your cookies with yogurt. These cookies also use whole wheat flour which adds fiber and other nutrients.
- Yield
- 36 servings
- Serving size
- 1 cookie
- Rating
- 3.67 of 5 (134 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 1/2 cup sugar
- 1/2 cup brown sugar, firmly packed
- 1/2 cup margarine (1 stick)
- 1/2 cup plain yogurt, non-fat
- 1 1/2 teaspoons vanilla
- 3/4 cup all-purpose flour
- 1 cup whole wheat flour
- 1/2 teaspoon baking soda
- 1/2 cup chocolate chips (miniature, or carob chips)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Heat oven to 375 °F. In a large bowl combine sugar, brown sugar and margarine; beat until light and fluffy.
- Add yogurt and vanilla; blend well.
- Stir in flour and baking soda; mix well.
- Stir in chocolate chips.
- Drop dough by rounded teaspoonfuls 2 inches apart onto un-greased cookie sheets.
- Bake at 375 °F for 8 to 12 minutes or until light and golden brown.
- Cool 1 minute, remove from cookie sheets.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 77.55 |
| Total Fat | 2.92 g |
| Saturated Fat | 0.96 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.1 mg |
| Carbohydrates | 12.46 g |
| Dietary Fiber | 0.61 g |
| Total Sugars | 7.74 g |
| Added Sugars included | 7 g |
| Protein | 1.04 g |
| Calcium | 13 mg |
| Potassium | 40 mg |
| Sodium | 42.43 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 10 mg |
| Phosphorus | 25 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 26 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 10 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 3 mg |
Recipes you may also like
- Stewed Cauliflower, Tomatoes, and Onions
- Jiffy Oatmeal Crunch
- Light as a Feather Whole Wheat Pancakes
- Banana Cocoa Yogurt Pops
- Sautéed Cauliflower Rice
- Smothered Greens
- Tuna Salad with Grapes
- Sugar and Spice Cookies (from Better Baking Mix)
Source
Recipe by: Eat Smart New York! — Cornell University Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chocolate-chip-yogurt-cookies. Federal works are public domain in the United States.