Sugar and Spice Cookies (from Better Baking Mix)
Use our Better Baking Mix for this quick and easy recipe. You can double the recipe if baking for a crowd.
- Yield
- 18 Cookies
- Serving size
- 1 cookie, 1/18 of recipe
- Rating
- 3.32 of 5 (19 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 1 Better Baking Mix
- 1/2 cup brown sugar, packed (or white sugar)
- 1 teaspoon cinnamon
- raisins (1/3 cup, optional)
- 1/4 cup vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 1 egg
- 1/2 teaspoon vanilla
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 degrees F. Lightly grease baking sheet.
- In a mixing bowl, combine baking mix, sugar, cinnamon, and raisins (optional).
- Stir to mix.
- Put oil, egg, and vanilla in a small bowl.
- Beat with a fork to mix.
- Add oil and egg mix to the dry ingredients.
- Stir to combine.
- Dough will be thick.
- Measure level tablespoons of dough.
- Drop on cookie sheet about 2 inches apart.
- Dough will spread 2 1/2 to 3-inch wide cookies as it bakes.
- Bake 10 to 12 minutes or until edges start to turn brown.
- Be careful not to overbake.
- Remove cookies from baking sheet while still warm.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 76.69 |
| Total Fat | 3.55 g |
| Saturated Fat | 0.55 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 11.53 mg |
| Carbohydrates | 10.17 g |
| Dietary Fiber | 0.36 g |
| Total Sugars | 6.27 g |
| Added Sugars included | 6 g |
| Protein | 1.14 g |
| Calcium | 23 mg |
| Potassium | 33 mg |
| Sodium | 35.1 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 5 mg |
| Phosphorus | 25 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 9 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 12 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 12 mg |
Recipes you may also like
- Tuna Salad with Grapes
- Delicious Greens
- Banana Cocoa Yogurt Pops
- Light as a Feather Whole Wheat Pancakes
- Gazpacho Soup
- Jiffy Oatmeal Crunch
- Stewed Cauliflower, Tomatoes, and Onions
- Chocolate Chip Yogurt Cookies
Source
Recipe by: Washington State University Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/sugar-and-spice-cookies-better-baking-mix. Federal works are public domain in the United States.