Delicious Greens
This recipe combines traditional leafy greens with cabbage, garlic, and onions for a savory side dish that's packed with flavor and nutrition.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1 1/2 cups prepared greens, 1/4 of recipe
- Rating
- 3.64 of 5 (77 ratings)
Food groups
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 3 1/2 cups mustard or collard greens (about 1/2 pound)
- 2 cups cabbage, shredded
- 1 tablespoon olive oil (or cooking oil of choice)
- 2 tablespoons garlic, minced
- 1 onion, chopped
- 1 tablespoon vinegar
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Rinse greens, remove stems, and tear in small pieces.
- In a large saucepan, boil 3 quarts of water.
- Add mustard greens, return to a boil and cook 3 minutes.
- Add cabbage and cook 1 more minute.
- Drain in colander.
- Heat a large non-stick skillet over medium high heat.
- Add oil and sauté garlic and onion until light brown, about 3 minutes.
- Add greens and vinegar and cook briefly, about 3 minutes.
- Serve hot.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 76.25 |
| Total Fat | 3.78 g |
| Saturated Fat | 0.58 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 9.35 g |
| Dietary Fiber | 3.26 g |
| Total Sugars | 3.64 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 2.52 g |
| Calcium | 85 mg |
| Potassium | 318 mg |
| Sodium | 19.27 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 24 mg |
| Phosphorus | 54 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 65 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 38 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 148 mcg |
| Folate | 27 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 8 mg |
Recipes you may also like
- Gazpacho Soup
- Sugar and Spice Cookies (from Better Baking Mix)
- Glazed Carrots
- Tuna Salad with Grapes
- Corn and Bean Medley
- Banana Cocoa Yogurt Pops
- Light as a Feather Whole Wheat Pancakes
- Jiffy Oatmeal Crunch
Source
Recipe by: Cooking Demo II — Food and Health Communications, Inc.
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/delicious-greens. Federal works are public domain in the United States.